Shipping and Opening Hours During the Christmas Holidays and Start of 2025Shipping and Opening Hours During the Christmas Holidays and Start of 2025

How to choose a lens | SYNTEX.TV

Choosing a lens and lost in the parameters? Let's find out everything that's key to choosing the right lens.

How to choose a lens: A basic guide to choosing

How good the image you take depends largely on the lens you choose. So how do you choose the one that best suits your needs?

Right off the bat, we'd like to set the record straight that there is no such thing as a one-size-fits-all lens. It always depends on what you plan to do with the lens and what your requirements are. You'll need a different lens when you're shooting presentation videos, and a different lens when you're embarking on a career as a professional pet photographer.

What parameters should you look for when choosing a lens?

So what do you need to consider when choosing a lens? Whether you're looking for guidance on how to choose a Canon, Panasonic or even Sigma lens, the rules are pretty much the same. The following parameters should always be taken into account:

Focal length

The first thing you should think about when choosing a lens is the focal length. Lenses are then divided into fixed focal length lenses and zoom lenses or variable focal length lenses.

The focal length is given in millimetres and indicates the distance between the optical centre of the lens and the camera sensor. A short focal length (for example, 24 mm) provides a wider range and allows you to capture scenes with a large range, while a longer focal length (for example, 300 mm) provides a larger zoom and allows you to record subjects at greater distances.

Fixed focal length lenses are simpler in design so less can go wrong with them, simply put they tend to be of better quality and with better luminosity. That you have chosen and don't need to read any further? Unfortunately, every advantage is redeemed by a negative, in this case less responsiveness. Zooms, on the other hand, offer the advantage of being able to replace several fixed lenses at once, and they don't move around as much when traveling.

According to focal length, lenses are classified as follows:

- Fisheye (approx. 8-15 mm): Extremely wide-angle lenses that deliberately distort perspective

- Ultra-wide-angle (approx. 14-24 mm): Use them for landscapes, architecture and interiors.

- Wide-angle (approx. 24-35 mm): Useful for landscapes, architecture and reportage.

- Medium focus (35-100 mm): For natural views and portraiture.

- Normal (prime) lenses (50 mm): Match the angle of view of the human eye.

- Telephoto lenses (100-300 mm): Suitable for portrait, reportage or landscape.

Lens lenses are used for lenses with a wide range of lenses, for example

Another factor you should consider is the lens's luminosity, i.e. the ability of the lens to transmit light. Specifically, this is the ratio of the lens aperture diameter to the focal length. The aperture value also affects the depth of field. For shallow depth of field (out of focus background) you need a bright lens, for high depth of field you can get by with a smaller aperture.

Theluminosity is indicated by the letter f and a numerical value. Lenses with a lower number (e.g. f/1.4) let in more light than lenses with a higher number (e.g. f/4). In general, fixed focal length lenses have a better aperture than zoom lenses.

Translated, this means that the lower the number, the less time it takes to expose and the less risk of the image being out of focus. If you want to shoot or take photos in low light conditions, you can't do without a lens with a good aperture.

Image stabilization

If you're not going to be using a tripod all the time, you'll appreciate the ability to turn on image stabilisation to compensate for minor hand movements. Image stabilisation comes in handy at long focal lengths, for example, when you have to use longer shutter speeds and there's more chance of image blur, both when taking photos and videos. Of course, it won't fully replace a tripod, but it will still help a lot with shake elimination. The downside of stabilisation is that you pay extra for it and the lenses are also heavier.

Camera compatibility

You already have a clear idea of what you need in a basic camera. Now you still need to choose a lens that will be compatible with the camera body.

There are lenses for both full frame and Super35 or APS-C sensors. The main difference is the physical size of the image sensor. Full frame (full frame) lenses can be used on APS-C sensors, but there will be a change in the angle of view compared to full frame, specifically this change corresponds to the focal length multiplied by 1.6. And what do you mean by that? For example, such a lens with a focal length of 50 mm will behave like an 80 mm lens. If you were to use an APS-C to full frame lens, you would not render the entire sensor area and you would have black edges on the footage, or in the worst case, just a circle in the middle of the black box.

To make it not quite so simple, different brands use different bayonets (the system of attaching the lens to the body). The brands that make cameras and lenses (Sony, Canon, Nikon...) have specific bayonets. Lens manufacturers (e.g. Sigma) then make lenses in several variations to be compatible with the camera manufacturers' bayonets. So read the product descriptions well, which always include this information.

Na jaké parametry se při výběru objektivu zaměřit

Co je tedy potřeba při výběru objektivu zohlednit? Ať už hledáte návod, jak vybrat objektiv Canon, Panasonic nebo třeba Sigma, jsou pravidla prakticky stejná. Vždy je potřeba brát v potaz následující parametry:

Ohnisková vzdálenost

První věcí, na kterou byste měli při výběru objektivu myslet, je ohnisková vzdálenost. Podle ní se pak objektivy dělí na objektivy s pevným ohniskem a na zoom objektivy neboli objektivy s proměnnou ohniskovou vzdáleností.

Ohnisková vzdálenost se udává v milimetrech a značí vzdálenost mezi optickým centrem objektivu a senzorem fotoaparátu. Krátká ohnisková vzdálenost (například 24 mm) poskytuje širší záběr a umožňuje fotografovat scény s velkým rozsahem, zatímco delší ohnisková vzdálenost (například 300 mm) poskytuje větší zoom a umožňuje zaznamenávat objekty na větší vzdálenosti.

Objektivy s pevným ohniskem jsou konstrukčně jednodušší, takže se na nich může pokazit méně věcí, jednoduše řečeno tedy bývají kvalitnější a s lepší světelností. Že máte vybráno a nemusíte číst dál? Bohužel, každá výhoda je vykoupená nějakým negativem, v tomto případě menší pohotovostí. Zoomy pak zase nabízí výhodu v tom, že jimi nahradíte i několik pevných objektivů najednou a při cestování se tolik nepronesou.

Podle ohniskové vzdálenosti se objektivy rozdělují následovně:

·       Rybí oka (cca 8–15 mm): Extrémně širokoúhlé objektivy, které úmyslně deformují perspektivu

·       Ultra-širokoúhlé (cca 14–24 mm): Využijete je na krajiny, architektury a interiéry.

·       Širokoúhlé (cca 24–35 mm): Vhodné na krajiny, architekturu i reportáže.

·       Střední ohniska (35–100 mm): Pro přirozené zobrazení a portrét.

·       Normální (základní) objektivy (50 mm): Odpovídají zornému úhlu lidského oka.

·       Teleobjektivy (100–300 mm): Vhodné pro portrét, reportáže nebo krajinu.

Světelnost

Dalším faktorem, který byste měli zvážit, je světelnost objektivu, tedy schopnost objektivu propouštět světlo. Konkrétně je to poměr průměru clony objektivu a ohniskové vzdálenosti. Hodnota clony má také vliv na hloubku ostrosti. Pro malou hloubku ostrosti (rozostřené pozadí) potřebujete světelný objektiv, u vysoké hloubky ostrosti si vystačíte s menší světelností.

Světelnost se značí písmenem f a číselným údajem. Objektivy s nižším číslem (například f/1.4) propouští více světla než objektivy s vyšším číslem (například f/4). Obecně mívají lepší světelnost objektivy s pevným ohniskem než zoomové objektivy.

V překladu to znamená, že čím nižší číslo, tím kratší čas je potřeba k expozici a tím je menší riziko, že bude obraz neostrý. Pokud chcete natáčet nebo fotit za zhoršených světelných podmínek, bez objektivu s dobrou světelností se neobejdete.

Stabilizace obrazu

Pokud nebudete využívat stativ, určitě oceníte možnost zapnout stabilizaci obrazu, která kompenzuje drobné pohyby ruky. Stabilizace obrazu se hodí třeba při dlouhých ohniskových vzdálenostech, kdy musíte používat delší časy a je tak více šancí na rozklepání obrazu, a to jak při focení, tak i při natáčení videí. Samozřejmě stativ plnohodnotně nenahradí, ale s eliminací otřesů pomůže i tak velmi slušně. Nevýhodou stabilizace je, že si za ni připlatíte a objektivy jsou také těžší. Pokud zvažujete také pořízení stativu, určitě si přečtěte náš článek jak vybrat stativ, ve kterém je shrnuto vše, co k výběru stativu potřebujete znát.

Kompatibilita s fotoaparátem

Už máte jasno v tom, co v základu potřebujete. Teď je ještě potřeba vybrat takový objektiv, který bude kompatibilní s tělem foťáku.

Existují objektivy pro full frame i Super35 neboli objektivy pro APS-C snímače. Hlavní rozdíl je ve fyzické velikosti obrazového snímače. Full frame (plnoformátové) objektivy lze použít na APS-C snímače, ale dojde ke změně úhlu záběru ve srovnání s full frame objektivy, konkrétně tato změna odpovídá ohniskové vzdálenosti vynásobené číslem 1,6. A co si pod tím představit? Například takový objektiv s ohniskovou vzdáleností 50 mm se bude chovat 80 mm objektiv. V případě, že byste použili APS-C na full frame objektiv, nevykreslí se vám celý prostor snímače a na záznamu budete mít černé okraje nebo v horším případě pouze kruh uprostřed černého políčka.

Aby to nebylo úplně jednoduché, používají různé značky různé bajonety (sytém uchycení objektivu k tělu). Značky vyrábějící foťáky i objektivy (Sony, Canon, Nikon…) mívají specifické bajonety. Někteří výrobci pak dělají objektivy v několika variantách tak, aby byly kompatibilní s bajonety i ostatních výrobců fotoaparátů (např. objektivy Sigma). Proto dobře čtěte produktové popisky, ve kterých je tato informace vždy uvedená.

TIP: Pokud zvažujete pořízení nového foťáku, nezapomeňte se podívat na náš článek, ve kterém se zabýváme tím, jak vybrat fotoaparát.

Date: 18. 04. 2023, Category: Blog